Ako obchodovať na burze- moneymanagement a psychologia sú zaklad úspechu
10.10.2013 17:44
Samotný život ponúka množstvo radosti, povinnosti aj nebezpečenstiev, kapitálové trhy a zvlašť burza nie sú výnimkou. Zoznam možných psychologických pasci je v každom prípade dlhý. Pre investorov ukrýva aj burza mnoho nástrah a príležitostí popáliť sa. Všade na nás číhajú pasce, no treba si uvedomiť, že väčšinu z nich si staviame ako investori- obchodníci sami. O niekoľkých z nich si tu povieme.
Samozrejme existujú aj nástrahy, v ktorých investori pravidelne uviaznu. Pravdepodobne najväčšia a častá chybou, ktorej sa investori dopúšťajú sa skrýva pod pojmom „dispozičný efekt", Pod týmto efektom rozumieme sklon investorov predávať ziskové produkty príliš skoro a stratové príliš neskoro. Aj tento iracionálny postup bazíruje na ľudských pocitoch.
Dispozičný efekt
Väčšina ľudí nechce výhru- zisk pustiť z rúk. Preto rychlo predáva akcie alebo iné produkty, pri ktorých vsádza na zárobok, aby tento v budúcnosti nestratil na hodnote. Zároveň to veľmi bolí, keď si musia investori priznať chybné rozhodnutia. A v prípade predaja akcie so stratou si presne to musia pripustiť. V nádeji, že to pôjde čoskoro znovu smerom hore, sa radšej sami seba klamú., alebo ako vraví profesor behaviorálnych financií Terrance Odean : „Cítime pritom psychickú bolesť a to sa nám nepáči“.
Stadovitosť
Nie je žiadnym tajomstvom, že investori inklinujú k stádovitému efektu. Keď máme potvrdené, že naša vlastná mienka je mienkou ostatných, cítime sa bezpečnejšie, ako v prípade že sami zastávame svoju vlastný názor proti prúdu ostatných. Súhlas s ostatnými zvýši našu domnienku, že máme vec pevne v rukách. Alebo dovtedy kým analytici odporučili kupovať presne tú akciu, ktorú chceme, sme sa necítili až tak úplne fajn.
V prípade že potom trh beží tým správnym smerom, sme čím ďalej tým viac sebavedomý a pripravený obetovať viac rizika. Ani si nevšimneme, že sme stratili pevnú pôdu pod nohami a je zrazu zistíme, že miera zdravého rizika je už dávno prekročená. Rovnako len opačne to funguje vo fázach poklesov. Prehnané reakcie investorov sú potom dôvodom výrazných kurzových výkyvov, ktorých sme boli svedkami v minulých rokoch.
Privál informácií
Okrem stádovitého pudu, ktorý ovplyvňuje naše konanie, môžeme pozorovať ďalšie vplyvy behaviorálnej psychológie na investičné stratégie. Je napríklad vedecky dokázané, že mnoho ľudí nedostatočne alebo zle spracováva informácie. Vzhľadom na veľký príval informácii ktorý sa na nás každý deň valí, to ani nie je veľmi prekvapujúce.
Netrpezlivosť
Aj chamtivosť sú na burze a vo finančnom svete pohromou, prečo by som mal investovať do obchodu 10 % kapitalu, keď pri 80 % je zisk 10 x väčší. Ale aj strata. Rychlo a veľa nie sú na burze dobre zasady. Ak citite že Vas ovladajú dajte si na par dni resp. týždňov odstup.