Ako postupovať pri podnikaní so živnosťou
15.11.2013 12:35
Pri začati a vykonávaní zárobkovej činnosti mate 3 možnosti:
Živnostenské podnikanie zahŕňa takmer všetky podnikateľské činnosti okrem činností taxatívne vymedzených v § 3 živnostenského zákona. Zákon nevymedzuje, čo môže byť živnosťou, ale určuje, čo živnosťou nie je.
Živnosť môžete prevádzkovať ako:
- slovenská osoba (ak máte trvalý pobyt na Slovensku) alebo
- zahraničná osoba (ak nemáte trvalý pobyt na Slovensku).
Zahraničná osoba môže podnikať na území Slovenskej republiky prostredníctvom zriadenia:
- organizačnej zložky podniku zahraničnej osoby (ak už v mieste svojho trvalého pobytu ste podnikateľom v tom istom predmete podnikania) alebo
- podniku zahraničnej osoby (len v prípadoch, ak nie ste v mieste svojho trvalého pobytu podnikateľom, alebo ak mienite podnikať na území Slovenskej republiky v inom predmete podnikania ako v mieste svojho trvalého pobytu)
PODMIENKY PREVÁDZKOVANIA ŽIVNOSTI
Každý žiadateľ o živnostenské oprávnenie musí spĺňať všeobecné a osobitné podmienky pre vykonávanie živnosti.
Všeobecné podmienky (musia byť splnené vždy) pre fyzické osoby sú: vek 18 rokov, spôsobilosť na právne úkony, bezúhonnosť.
Osobitné podmienky (musia byť splnené v závislosti od druhu živnosti) sú: odborná spôsobilosť alebo iná spôsobilosť na vykonávanie živnosti.
Preukazovanie odbornej spôsobilosti:
- voľné živnosti: stačí ak spĺňate všeobecné podmienky, odbornú ani inú spôsobilosť preukazovať nemusíte.
- viazané živnosti: okrem všeobecných podmienok musíte preukázať odbornú spôsobilosť, vo väčšine prípadov osvedčením o absolvovaní špecifického vzdelávania alebo prípravy v oblasti, ktorej sa chcete venovať.
- remeselné živnosti: okrem všeobecných podmienok musíte preukázať odbornú spôsobilosť dokladom o ukončení vzdelania a dĺžke praxe v danom odbore.
Ak ste občanom členského štátu EÚ/EHP, môžete odbornú spôsobilosť preukázať aj rozhodnutím o uznaní odbornej praxe alebo rozhodnutím o uznaní odbornej kvalifikácie.
POSTUP PRE ZÍSKANIE ŽIVNOSTENSKÉHO OPRÁVNENIA
- Vyplňte formulár (v slovenskom jazyku), k dispozícii tu.
- Predložte doklad o vašej spôsobilosti alebo spôsobilosti zodpovedného zástupcu na prevádzkovanie živnosti pri remeselnej živnosti alebo viazanej živnosti (preukazuje sa výučným listom, vysvedčením, diplomom, oprávnením, atď.).
- Predložte ustanovenie, súhlas a vyhlásenie zodpovedného zástupcu (ak je zodpovedný zástupca ustanovený). Ak pri ohlasovaní živnosti ešte nemáte povolenie na pobyt (prechodný alebo trvalý) na Slovensku alebo ak nespĺňa osobitné podmienky na prevádzkovanie živnosti, musíte ustanoviť zodpovedného zástupcu.
- Predložte oprávnenie užívať nehnuteľnosť, ktorú ste uviedli ako miesto podnikania. Preukazuje sa buď listom vlastníctva/výpisom z listu vlastníctva (v prípade, že ste vlastníkom nehnuteľnosti) alebo nájomnou zmluvou (ak budete podnikať v prenajatých priestoroch; v nájomnej zmluve musí byť výslovne uvedené, že priestory môžu slúžiť na podnikanie). Takéto oprávnenie sa dá nahradiť písomným súhlasom vlastníka nehnuteľnosti, že v nej bude tretia osoba prevádzkovať živnosť, doplneným potvrdením o vlastníctve nehnuteľnosti.
- Predložte výpis z registra trestov domovskej krajiny alebo krajiny, v ktorej ste sa v posledných 5 rokoch nepretržite zdržiavali dlhšie ako 6 mesiacov. Ak ste slovenskou fyzickou osobou, stačí uviesť len údaje potrebné pre vyžiadanie výpisu z registra trestov Slovenskej republiky (výpis z registra trestov domovskej krajiny nepredkladáte).
- Zaplaťte príslušný správny poplatok.
Akékoľvek zmeny a doplnky týkajúce sa údajov a dokladov ustanovených na ohlásení živnosti ste povinný oznámiť príslušnému živnostenskému úradu a predložiť o nich doklady do 15 dní od vzniku týchto zmien.
ZODPOVEDNÝ ZÁSTUPCA
Ak pri ohlasovaní živnosti ešte nemáte udelený pobyt (prechodný alebo trvalý) na Slovensku alebo ak nespĺňate osobitné podmienky na prevádzkovanie živnosti, musíte ustanoviť zodpovedného zástupcu. Zodpovedný zástupca musí mať prechodný alebo trvalý pobyt na Slovensku, a musí spĺňať všeobecné aj osobitné podmienky prevádzkovania živnosti. Ďalej k vám musí byť pri prevádzkovaní živnosti v pracovnom pomere, čo znamená, že s ním musíte uzavrieť pracovnú zmluvu, vyplácať mu aspoň minimálnu mzdu a platiť za neho dane, ako i odvody na zdravotné a sociálne poistenie. Zodpovedný zástupca k vám nemusí byť v pracovnom pomere, ak ním je váš/vaša manžel (manželka), váš súrodenec alebo váš príbuzný v priamom rade (všetci vaši predkovia a potomkovia).
Pokiaľ ste zodpovedného zástupcu ustanovili z dôvodu, že ste nemali na Slovensku povolenie na pobyt, po získaní tohto povolenia môžete zodpovedného zástupcu zrušiť. Ustanovenie zodpovedného zástupcu, ako aj ukončenie výkonu jeho funkcie oznámite živnostenskému úradu v lehote 15 dní.
PRECHODNÝ POBYT
Ak ste občanom tretej krajiny a nemáte na Slovensku udelený pobyt, ktorý vás oprávňuje podnikať, mali by ste po získaní živnostenského oprávnenia požiadať o prechodný pobyt na účel podnikania. Živnostenské oprávnenie priložíte k žiadosti o udelenie prechodného pobytu. Viac informácií o žiadosti o udelenie prechodného pobytu nájdete tu.
ZÁPIS DO OBCHODNÉHO REGISTRA
Do obchodného registra sa povinne zapisujú len zahraničné fyzické osoby s trvalým pobytom mimo členských štátov EÚ/OECD.
Ak ste občanom tretej krajiny a máte na Slovensku udelený prechodný pobyt, alebo nemáte na Slovensku pobyt, musíte sa po získaní živnostenského oprávnenia (resp. po získaní povolenia na prechodný pobyt) zapísať do obchodného registra. V týchto prípadoch môžete začať podnikať až dňom zápisu do obchodného registra. Zápis do obchodného registra sa nevyžaduje, ak máte trvalý pobyt v členskom štáte EÚ/OECD (v takomto prípade môžete začať podnikať už dňom ohlásenia živnosti – ak už máte na Slovensku udelený prechodný pobyt, alebo dňom udelenia prechodného pobytu – ak ešte na Slovensku prechodný pobyt udelený nemáte, ale získali ste živnostenské oprávnenie).
Návrh na zápis do obchodného registra sa podáva na príslušnom registrovom súde, ktorým je pre fyzické osoby okresný súd podľa miesta podnikania. Pre zahraničné osoby je príslušný okresný súd podľa umiestnenia podniku alebo jeho organizačnej zložky.
Pri podaní návrhu na zápis do obchodného registra na registrovom súde musíte:
- Vytlačiť, v slovenskom jazyku vyplniť a podpísať formulár žiadosti (k dispozícií tu).
- Predložiť oprávnenie užívať nehnuteľnosť, ktorá je uvedená ako miesto podnikania.
- Predložiť živnostenské oprávnenie na vykonávanie činnosti, ktorá sa má do obchodného registra zapísať ako predmet podnikania.
- Predložiť povolenie na pobyt na území Slovenska.
- Zaplatiť správny poplatok vo výške 165,50 EUR.
Návrh na zápis môžete podať aj prostredníctvom živnostenského úradu. Môžete tak urobiť už zároveň s ohlásením živnosti. Živnostenský úrad zabezpečí doručenie návrhu na zápis a jeho príloh registrovému súdu uvedenému v návrhu na zápis.
KEDY MôŽETE ZAČAŤ ŽIVNOSTENSKY PODNIKAŤ
- ak ste občanom tretej krajiny a máte na Slovensku trvalý pobyt: dňom ohlásenia živnosti (pokiaľ je v ohlásení uvedený neskorší deň začatia živnosti, týmto dňom)
- ak ste občanom tretej krajiny a máte na Slovensku určité typy prechodného pobytu: dňom zápisu do obchodného registra. Ak máte trvalý pobyt v členskom štáte EÚ/OECD, zápis do obchodného registra sa nevyžaduje, a môžete začať podnikať už dňom ohlásenia živnosti (pokiaľ je v ohlásení uvedený neskorší deň začatia živnosti, týmto dňom).
- ak ste občanom tretej krajiny a nemáte na Slovensku pobyt: dňom zápisu do obchodného registra. Ak máte trvalý pobyt v členskom štáte EÚ/OECD, zápis do obchodného registra sa nevyžaduje, a môžete začať podnikať už dňom získania povolenia na prechodný pobyt na účel podnikania/povolenia na trvalý pobyt.
- ak ste občanom členského štátu EÚ/EHP: dňom ohlásenia živnosti (pokiaľ je v ohlásení uvedený neskorší deň začatia živnosti, týmto dňom)
NEOPRÁVNENÉ PODNIKANIE
Ak chcete prevádzkovať živnosť, musíte to ohlásiť živnostenskému úradu a získať živnostenské oprávnenie.Neoprávnene podnikáte v prípade, ak sústavne, samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku vykonávate bez živnostenského oprávnenia činnosť, ktorá patrí medzi remeselné, viazané, alebo voľné živnosti. Za neoprávnené podnikanie vám hrozí pokuta až do 3 319 EUR.
SPRÁVNE POPLATKY
Za vydanie živnostenského oprávnenia sa vyberá poplatok 5 EUR (voľná živnosť) alebo 15 EUR (remeselná/ viazaná živnosť).
UPOZORNENIE:
všetky informácie si pri podnikaní a otvorení živnosti preverte