Čo nové v predaji zlata ?
18.08.2012 11:42
V 17. stor. W. Petty sformuloval teóriu pracovnej hodnoty, podľa ktorej hodnotu vytvára iba práca na získavanie drahých kovov, a ostatná práca len nepriamo. Je pozoruhodné, ako bolo vtedy ekonomické riadenie upnuté na zlato. Vtedy boli peniaze nielen kryté zlatom, ale tie novovytvorené aj hodnotou práce vynaloženej na ich získanie. Zlato je plnohodnotný peniaz a to je fakt, ktorý sa nemení ani dnes v dobe fiat mien. Dnes nie sú peniaze kryté zlatom, a ak sú kryté prácou vynaloženou na ich získanie, tak nevidím rozdiel medzi päťstoeurovkou a päťeurovkou. Možno sú kryté objemom tovarov a služieb v národnom hospodárstve. To by bola pekná predstava, keby tlačiarenské stroje išli na dovolenku a pre zmenu 17 mil. nezamestnaných v eurozóne by išlo do práce. Sú kryté jedine nesplateným dlhom a prísľubom, že dlh bude splatený v mene v ktorej je denominovaný.
V histórii sa okrem viery v zlato, vytváral aj chronický sklon zo strany vlády k ignorácii toho, akú má zlato zázračnú moc. Všetci už poznáme niekoľko príbehov z minulosti o tom, ako sa vláda rozhodla uprednostniť dnešnú spotrebu pred budúcou a tak či onak si vytlačila zopár drobných, veď to vykryje pridaná hodnota v budúcnosti, nie? Tento typ hospodárskej politiky je vždy taký prvoplánový, a skôr či neskôr sa končí hyperifláciou a prechodom od nekrytých peňazí k reálnym hodnotám. To by so zlatom nemuselo mať nič spoločné, až na ten zázračný fakt, že práve zlato vzhľadom nato, ako je vnímané v spoločnosti vykoná zúčtovanie medzi nominálnymi a reálnymi hodnotami.
História sa neopakuje... Možno to si hovoria vladári, ktorí sa snažia tento ekonomický fakt igonorovať a idú cestou nezastaviteľného pančovania a riedenia monetárnej bázy. No história sa minimálne rýmuje a proces zúčtovania sa už začal! Dnes sme zvyknutý používať nominálne platidlo no v čase problémov a neistoty sa vynárajú v každom spomienky nato, ako si zlato vždy uchránilo svoju hodnotu. A práve preto dnešná hodnota zlata neodráža jeho šperkársky, či priemyselný význam, ale silu pravdivých bájok z minulosti. Je to tá najjednoduchšia obchodná stratégia.
Viac peňazí? - drahšie zlato! Nikoho nezaujíma či a kedy sa stimuly premietnu do ekonomiky, vždy sa to skončilo infláciou (alebo ešte horšie defláciou), žiadna zbytočná úvaha, kupujme zlato...
Ano, je známe, že v čase neistoty sú bezpečné prístavy preplnené. Ale je potrebné si položiť otázku ako dlho to bude trvať? Čo sa skončí skôr? Lebo niečo sa skončiť musí. Buď: Kríza? .... Euro?...Dolár?....Deficitné financovanie? .... Únia?
Odpoveď je jednoduchá: Euru sa zatiaľ bezpečne darí vytvárať si svoje krytie stále väčším dlhom. Cesta z krízy je zrejme vytvorenie eurozóny na celoeurópskej úrovni, takisto aj "Spojené štáty európske" a vlastne podporiť tým dôveryhodnosť eura vzájomnými prísľubmi medzi krajinami, že keď vy sa budete mať zle mi vám pomôžeme, mi to zaplatíme, aby sme sa mali všetci dobre. V USA sa to zatiaľ darí udržať, ale je otázne dokedy. Potom čo si uvarili finančnú krízu ktorá zatiaľ nedopadla na svoje druhé dno, zas len tlačia peniaze a dúfajú, že boh žehná Amerike. Keynes a Marx by si potom mohli ruky podať nad hrobom do ktorého by takto viedli Spojené Štáty Európske.
Určite by bolo rozumné prehodnotiť cestu deficitného financovania a skôr sa zamerať na prirodzenú mieru nezamestnanosti resp. plnú zamestnanosť. Ostatné už vybaví neviditeľná ruka trhu. Len práca vytvára novú hodnotu , nie nová likvidita použitá na nákup derivátov.
Dnes musia stačiť aj jednoduchšie sľuby, ako je euroval, či nákupy štátnych dlhopisov ECBčkou.... potom sa uvidí, veď ďalšie voľby to už nemusí byť naša starosť.
V prípade, že to takto pôjde ďalej tak na konci tunela určite nebude svetlo, ale zlatá tehlička ktorá v tej tme a chaose padne nejdenému nepripravenému občanovi na hlavu. Potom bude už neskoro ju dvíhať, zlato dokoná svoje zúčtovanie a vráti sa na cenu napríklad 100 za I oz., ako je vyrazené na rakúskej zlatej minci.
Na takýto scenár treba byť pripravený, a už včera bolo neskoro. Peter Schiff vo svojom mesačnom "Gold Letter" uviedol článok od Jeffa Clarka: Čo robiť keď sa inflácia vymkne kontrole. Jednoznačne treba byť pripravený nato, že hocičo bude mať vyššiu hodnotu ako peniaze. Vtedy je dobré mať svoje úspory v drahých kovoch, umeleckých dielach či nehnuteľnostiach. Najlepšie mať toľko nehnuteľností na hypotéku, ako sa len dá a potom ich zázračne splatiť jedným platom.
Zlato je v prípade hyperinflácie veľmi praktický nástroj ako sa uchrániť pred živorením. Koľko ho však treba mať aby sme dokázali prežiť chaotické obdobie hyperinflácie? Záleží to na mesačných výdavkoch jednotlivca preto tí, ktorí zarábajú minimum a myslia si, že jedna unca ich z biedy nevytrhne by sa mali znovu zamyslieť. Nasledujúca tabuľka ukazuje koľko uncí zlata je dobré mať v závislosti od výšky mesačných výdavkov a dĺžky trvania inflácie.
Podľa Jeffa Clarka, by priemerný človek s mesačnými výdavkami do 1000 dolárov potreboval nakúpiť približne v polovici augusta, keď sa cena pohybovala okolo 1600 dolárov, 7,5 unce zlata, aby mohol normálne fungovať počas ročného trvania vysokej inflácie.
Ale je to naozaj tak ? Je zlato taká jednoznačná investícia ? Budeme na tom tak zle, že ľudia budú stáť v radoch aby sa dostali k zlatu? Budeme kúriť s päťstoerovkami ? Nebude to tento krát inak? Nemôže vláda vydať nejakú direktívu, alebo tajne postaviť zlato mimo hru tak, aby to vyzeralo, že jeho cena je prirodzene nízka ?
Možno áno :D, jedine žeby nie? Možno predsa je to tentoraz inak a nebude to tá istá pesnička o tom ako zlato vykoná zúčtovanie s fiat menou. Možno sa centrálny bankári rozhodnú akceptovať reálne hodnoty a zabránia tak tomu, aby hodnota peňazí klesla na nulu. Dá sa povedať, že niektoré kroky sa v tomto smere už začínajú objavovať.
- V júli 2012 bol prijatý zákon o audite FEDu. Tento audit pravdepodobne nič nezmení, no ak prinesie transparentné informácie napríklad o objeme zlata, ktorý FED naozaj drží, môže to pomôcť pri odhalení, alebo zabránení manipulácie s cenou zlata.
- Republikánska strana začala uvažovať o tom že zlatý štandard bude ich oficiálny politický postoj. Určite by to znamenalo dve veci: cena zlata by bola oveľa vyššie ako dnes a deficitné financovanie by malo priškrtený kohútik.
Koľko by stála unca zlata? Skúsme jednoduchý výpočet M2 vs. zlate rezervy. Oficiálne zlaté rezervy FEDu sú približne 8 tis. ton, a M2 sa pohybuje okolo 10 000 mld. USD, čo znamená že gram zlata by stál 1250 USD a I oz. približne 39 000 USD .
Myslím že zamestnanosť by bola 100%, lebo každý by išiel hľadať zlato...
-
30. augusta 2012 vyšiel na stránke indiavision.com článok o tom, že Čína vraj vydá novú menu krytú zlatom a už sa nato pripravuje tavením zlata do 1 kilových tehličiek pre jednoduchšiu manipuláciu.
Ak by krajina s takým významným podielom na svetovom obchode začala používať menu krytú zlatom, bol by koniec "currency war", určite by to znamenalo revolúciu vo svetovom peňažnom systéme. Prakticky by sa naplnilo proroctvo metaforicky vzaté o konci sveta 2012. Pokiaľ by sa tomu ostatné svetové meny neprispôsobili, ich hodnota voči novej čínskej mene by bola blízka nule.
Ťažko povedať ako to nakoniec všetko dopadne. Či sa budeme mať zajtra lepšie ako dnes, alebo môžeme byť radi a zajtra to bude už len horšie. V každom prípade, zlato nikdy nebude patriť medzi kovy čo sa nosia do zberných surovín a nejaká ta uncička či dve v prasiatku nikdy nie sú na škodu.
Zlato sa nachádza v krátkodobom rastovom kanály, potom čo sa mu podarilo preraziť nad klesajúci trojuholník na úrovni 1650,0. Momentálne sa nachádza 30 dolárov pod silnou rezistenciou 1760,0. V prípade, že dnešné FOMC potvrdí očakávané QE3 cena môže smerovať až k úrovni historických maxím. V opačnom prípade môže cena klesnúť k hladine 1630,0.
Za posledný mesiac cena zlata vzrástla o 140 dolárov, čo bolo taktiež podporované poklesom dolárového indexu za celé toto obdobie. Dolárový index sa momentálne obchoduje v spodnej časti trendového kanála naopak zlato vo vrchnej. Takže v prípade slabých fundamentov sa zlato bude obchodovať pod rúškom technickej analýzy, ktorá naznačuje korekciu.