Neznáme prvky psychologie obchodovania na burze
01.09.2014 13:50
Štyria investiční superi nám chcu zobrať peniaze
Keďže investovanie, resp. špekulovanie je náročnejšie ako kedykoľvek predtým, individuálni investori musia porozumieť proti komu stoja, keď vstúpia do tejto burzovej arény. Predovšetkým by sme pri investovaní mali mať na pamäti troch súperov, ktorí nám komplikujú život.
Prvým je samotný Pán Trh,
ktorý, ako ho opísal Benjamin Graham, je vašim večným nepriateľom. Je trpezlivý a tak trochu „bipolárny“ spoločník. Je náchylný na časté zmeny nálad a vždy je ochotný ponúknuť vám nákupnú alebo predajnú cenu. Ak nakupujete, on predáva – a naopak. Ale nemýľte si to s akousi šľachetnosťou: je vašim oponentom. Rád z vás robí blázna. Predajte mu vaše akcie so slušným ziskom a on vytlačí ich cenu smerom nahor takým štýlom, že sa budete hanbiť o tomto obchode ešte niekedy rozprávať. Kúpte od neho niečo za lacný peniaz a on vám ukáže, čo je v skutočnosti lacné. A čo je asi najviac frustrujúce, Pán Trh nemá žiadne ego – nestará sa o to, či má pravdu alebo nie. Áno, Pán Trh je náročný protivník. Ale to isté platí aj o ďalších rivaloch, ktorými sú všetci ostatní, ktorí kupujú, alebo predávajú aktíva.
Druhým sú profesionalmí traderi a inštitucie, ktoré ich zamestnavajú
Charles Ellis, správca $15 miliardového fondu na univerzite Yale, raz povedal: „Keď pozeráte americký futbal, vidíte, že hráči na ihrisku sú oveľa rýchlejší a silnejší ako vy, a preto by ste proti nim určite nechceli nastúpiť.
Ako to súvisí s investovaním? 90% obchodovaného objemu akcií je tvorených inštitúciami a polovica z toho spadá pod 50 najväčších investičných firiem na svete – sú to tí najchytrejší chlapíci, ktorí sa svojej práci venujú nepretržite. Viete čo? S nimi by som si to tiež nechcel rozdať.“
Ellis povedal jednu veľkú pravdu: investovanie je tvrdý biznis. Nezáleží na tom, kde títo traderi pracujú – či sú to obchodné oddelenia bánk, podielové fondy, alebo hedžové fondy – zamestnávajú kopu profesionálov a majú technologické nástroje, ktoré im dávajú obrovskú výhodu oproti nám všetkým. Toto sú entity proti ktorým bojujeme. Vyzbrojení iba počítačom a internetom, malí investori nemajú mnoho šancí ako prejsť cez rozum týmto gigantom. Hneď od začiatku hrá pravdepodobnosť proti nim.
Tretím je väčšinou Váš broker
vy vložite 1000 Eur, broker platí drahú reklámu a ešte Vám pridá 300, čo myslite robí to z lásky alebo preto že vie že všetky Vaše peniaze nakoniec ziská on..
Štvrtým protivníkom nie je nikto iný ako vy sám.
A je to asi ten najväčší nepriateľ, s ktorým bojujete a tiež ten, ktorému najmenej rozumiete. Nie je to len nedostatok disciplíny a asymetrické informácie, s ktorými sa musíte vyrovnať. Najväčšou nevýhodou je naša vlastná myseľ a ak s tým niečo nespravíte, postará sa o to, že prídete o všetky vaše peniaze. Paradoxne, je to „vec“, ktorej pri investovaní venujeme iba minimálnu pozornosť. Predpokladáme, že naša hlava vie čo robí, pracuje správne a nerobí príliš veľa chýb. Musíme vás sklamať, nie je to vôbec tak. Náš mozog je naprogramovaný, aby prežil v jednoduchom, takmer lineárnom prostredí a len sotva môže správne fungovať v „modernej“ dobe. Je ovládaný túžbami, emóciami, strachom, chamtivosťou atď. Kapacita mozgu pre kognitívne chyby je prakticky nekonečná. Bol vyvinutý, aby vykonával úplne iné funkcie ako je manažment rizika na kapitálových trhoch. Ak ide o peniaze, zdá sa, že tých 100 miliárd neurónov šedej kôry prakticky vôbec nepoužívame.
A to je iba jeden príklad z mnohých. Vitajte v ľudskej rase.
Takéto druhy chýb sú oveľa bežnejšie ako si myslíte.
Ak sa opýtate skupiny šoférov na ich vodičské schopnosti, približne 80% vám odpovie, že sú nadpriemerné. To isté platí aj pri hodnotení našich investičných schopností. Väčšina z nás si myslí, že sú nadpriemerné a takmer všetci z nás veria, že sme v nich lepší ako v skutočnosti sme. Existuje jednoduchý dôvod, prečo je tomu tak. Čím horší sme v určitej činnosti, tým je pre nás ťažšie priznať si to. V behaviorálnej ekonómii sa takéto niečo nazýva Dunning-Krugerov efekt. Znamená to, že na to, aby ste boli dobrým investorom, je nutné objektívne zhodnotiť svoje vlastné schopnosti.
Je nemožné, aby boli všetci investori nadpriemerní.
Štatistiky ukazujú, že štyria z piatich investorov boli na tom minulý rok horšie ako trh. To isté však platí aj pre inštitucionálnych hráčov. Drvivá väčšina z nich dosahuje každoročne horší výkon ako ich benchmark. Robia rovnaké chyby ako retailoví investori. Obchodujú príliš často, správajú sa stádovito, panikária a pod. Takéto správanie je v nás hlboko zakorenené. Ľudia sa milióny rokov vyvíjali spôsobom, aby boli schopní prežiť v konkurenčných podmienkach. Vytvorili sme si inštinkty a zručnosti, ktoré nám umožňujú prežiť a tie sa prenášajú z generácie na generáciu. Naša genetická výbava obsahuje všetky druhy elementov, ktoré sme potrebovali milióny rokov a ktoré nám poskytovali dostatok času, aby sme ako druh nevymreli. Naše automatické reakcie v časoch paniky sú výsledkom tohto vývoja.
To nás privádza k rôznym druhom problémov, keď sa jedná o investovanie: naše inštinkty nás často zrádzajú. Úspech na kapitálových trhoch si vyžaduje rozvoj zručností, ktoré sú veľmi často v rozpore s tým, čo nám naznačujú naše inštinkty prežitia.
Naše emócie robia problémy ešte horšími a veľakrát nás nútia vykonávať zmeny v najhoršom možnom čase.
Panický výpredaj na trhovom dne a chamtivé naháňanie zisku na vrchole sú jasným dôkazom týchto faktorov v mase laikov.
Správanie trhu v minulom roku ešte viac zhoršovalo už bez tak slabé rozhodnutia investorov. Fakty a logika už viac nemajú svoje miesto a uvažovanie je nahradené prostými emóciami. Stávame sa mrzutými, nahnevanými, frustrovanými – a to nepomáha našim výnosom. Evolučné „uteč alebo bojuj“ sa vyvinulo z určitého dôvodu – pomohlo nám prežiť v nehostinných podmienkach v minulosti. Avšak adrenalín vytvorený pri boji s historickými zvieratami nám príliš nepomáha na kapitálových trhoch.
Takmer všetky štúdie ukazujú, že emócie, ktoré nám pomáhali prežiť, zhoršujú náš investičný výkon.
Väčšina nášho rozhodovania je popretkávaná chybami, ktoré sú v nás „tajne“ zabudované. Tieto kognitívne slabosti sú jedným z hlavných dôvodov, prečo človek nie je stavaný na takú zložitú činnosť ako je investovanie.
Nádej na úspech existuje
Nie sme však úplne bezmocní. I keď má náš mozog od dokonalosti ďaleko, používame ho pri uvádzaní nových myšlienok do praxe, vývoji nových prístrojov, alebo implementácii technológií. Naša schopnosť inovovať je jedným z hlavných faktorov, ktoré nás oddeľujú od zvyšku zvieracieho kráľovstva.
Ako investori, môžeme do určitej miery použiť naše mozgy pri kompenzácii vlastných limitácií. Znamená to vytváranie nástrojov, ktoré nám pomôžu uskutočňovať lepšie rozhodnutia. Keď bojujeme s našimi nepriateľmi, mali by sme sa rozhodovať s chladnou hlavou a objektívne. Ak dokážeme riadiť naše emócie a zabrániť im, aby boli primárnym činiteľom našich investičných rozhodnutí, potom sa naše výsledky môžu výrazným spôsobom zlepšiť. Preto, prestaňme byť svojim vlastným nepriateľom. Je to „jednoduché“. Stačí sa naučiť, ako prekonať naše niekoľko miliónové evolučné dedičstvo.
Zdroj: www.trimbroker.com
Nejde o zábavu, neobchodujeme teda každý deň.
Keď to prenesieme na obchodovanie na burze, tak si počkáme aj dlhšie na mimoriadnu príležitosť a sústredíme sa na ňu.
Tento systém vyžaduje vytvorenie ideálnych podmienok na zarábanie a odstránenie rušivých faktorov, ktoré by mohli ovplyvňovať úsudok pri výbere obchodu. To nám umožní plne sa zamerať na to, ako zarobiť peniaze. Je určený len pre tých, ktorí rozumejú dobre burze a sledujú výsledky a aktuálne dianie a vyvoj. Pre tých, ktorí burzu nesledujú, odporúčame iné zarábanie
Najhorší faktor, ktorý môže ovplyvniť správny výber obchodu, sú emócie.
Obchodovanie s emóciami je neúspešné. Emócie môžu byť pozitívne aj negatívne. Všetky sú však nevhodné. Môžu byť vyvolané radosťou z čohokoľvek, napríklad z výhry. Alebo smútkom. Alebo potrebou niečoho, napr. potrebou jedla, potrebou zapáliť si cigaretu. Všetky takéto a iné potreby musíte odstrániť (napr. najesť sa). Len obchodovanie s čistou hlavou môže byť úspešné.
Vyhnúť sa emóciám, sledovať výsledky, dodržiavať zodpovedne zásady a trpezlivo čakať na najlepšie priležitosti, to je podstatou tohto systému, ako zarobiť peniaze online.
Ako sa zbaviť emócií
Dodržiavajte tieto zásady
- neobchodujte každý deň, ale najčastejšie obdeň
- neobchodujte deň po prehre alebo deň po výhre - ovládajú vás emócie
- sústreďte sa na jeden alebo menší počet trhov,
- na vyber dobrého obchodu si počkajte aj dlhšie, niekoľko dní
Odstráňte rušivé faktory
- nebuďte unavení, hladní, smädní
- snažte sa uspokojiť všetky ostatné potreby
- nehádajte sa nikým pred obchodovaním a upokojte sa
- ak ste z niečoho smutní, odreagujte sa pri niečom inom
- ak ste psychicky v depresii, najprv sa z toho dostaňte
- ak ste chorí, najprv sa vyliečte
- obchodovanie s obľúbeným človekom môže byť tiež citovo zradné
Prípady, ktorým dobrý systém predchádza
1. Obchodník vyhrá a hneď na to obchoduje sebavedomý z predošlého víťazstva. Táto emócia ovplyvní jeho ďalší obchod, ten už dobre neodhadne a zbytočne prehrá. Emócie sú zlým poradcom.
2. Obchodník, ktorý práve prehral, má túžbu vyhrať rýchlo prehraté peniaze späť. Je potrebné počkať, nechať vychladnúť hlavu a obchodovať až potom, najlepšie o pár dní.
3. Obchodovanie je každodenným koníčkom, lenže každý deň nie sú v ponuke priležitosti , ktoré by stáli za to. V obchodovaní si robte zásadne prestávku aspoň 1 deň. Ak chcete zarábať každý deň, vyberte si iný zárobok.
Zarobite týmto systémom peniaze ?
Zbavte sa emócií podľa popisu na tejto stránke
Zbavte sa všetkých podnetov, ktoré by vás mohli rozptyľovať. Najdôležitejšou súčasťou toho je neobchodovať každý deň.
Sledujte vývoj kurzu a čakajte. Najdôležitejšou fázou pre tento spôsob, ako zarobiť peniaze, je perfektná príprava. Sledujte správy len z toľkých zdrojov, ktoré stihnete odsledovať. Výsledky, sú pre vás zaujímavé...