Toto musíte vedieť - 15 najväčších chyb pri riadení automobilu, nielen pre začiatočníkov ...
29.12.2023 13:11
Prečo to mate celé prečitať ? lebo ide o život... Bežný človek nerobí v živote nič také riskantné ako riadenie automobilu a veľa ľudi to robí hoci občas celý život...
1. Nedostatočné zoznamenie a vyskušanie nového alebo cudzieho automobilu
Pred prvou jazdou sa oboznamte s nastavením sedadla a zrkadiel, spôsob riadenia rychlosti, zapinanie a prepinanie svetiel, nudzové statie- vystražné svetla, na parkovisku vyskúšajte spojku, pohynanie a citlivosť brzd. Tiež všetky stierače a kúrenie , klimatizáciu aj hukačku... Nezabudnite na cuvanie a asistenčné systemy aby Vás neprekvapili v pnej premavke...
2. Nastavenie sedadla a vhodná obuv
Pre bezpečnú jazdu je zásadná poloha a vhodná obuv pri šoférovaní auta. Predísť mnohým problémom, ktoré môžu vzniknúť v kritickej situácii, sa dá za pomoci istých nôh na pedáloch, dostatočného výhľadu, správneho držania tela a optimálnej vzdialenosti od volantu. Tiež napoje majte pred dlhšej jazde po ruke aby ste ich počas jazdy nehľadali...
3. Zbytočná panika a stres
Častou chybou, ktorej sa v premávke dopúšťajú vodiči aj vodičky, je stres a panika v úplne bežných situáciách, ku ktorým patrí zhasnutý motor alebo neprehľadná premávka. Podľahnúť panike ale nevedie k rýchlemu riešeniu, práve naopak. Zachovať pokoj, keď nervózni účastníci trúbia a posielajú nepekné odkazy, je ťažké. Len čo sa to ale naučíte, budete s prehľadom zvládať všetky stresujúce situácie. Netreba z obyčajnej chyby robiť drámu, to väčšinou narobí ešte viac škody. Ako tomu predisť ? samozrejme praxou a vyhnuť sa rizikovým miestam napríklad centrum veľkého mesta dokonca v dopravnej špičke ale aj tým že na takuto jazdu nezoberiete ,,protivného ,, spolujazdca či ukecanú kolegyňu...
4. Nezáujem o technický stav vozidla
Táto častá chyba len zdanlivo nesúvisí priamo so šoférovaním. Hneď ako sa s dôsledkom zlého stavu niektorej zo súčastí vozidla stretnete v premávke, uvedomíte si pravý opak.
Väčšina zbytočných nehôd je spôsobená zlým stavom pneumatík. Začiatočníckou chybou je myslieť si, že zánovné alebo nové pneumatiky nemusíte kontrolovať. Aj keď je hĺbka dezénu v poriadku, stále môžu byť pneumatiky nesprávne nahustené alebo mechanicky poškodené.
5. Prehnane agresívna, defenzívna jazda alebo Nesústredená jazda
Agresívna jazda s riskantným predbiehaním a nepredvídateľnými manévrami je iste veľmi nebezpečná. Ale brzdiť premávku príliš defenzívnou jazdou, keď dávate prednosť všetkým zo strachu, že budete niekoho obmedzovať, je nebezpečné a pre ostatných nepochopiteľné. Na ceste fungujú určité pravidlá a každý zodpovedá v prvom rade za seba a má sledovať premávku pred sebou, za sebou až na poslednom mieste.
Že sa počas jazdy nesmie telefonovať alebo sa venovať iným činnostiam nesúvisiacim so šoférovaním, je snáď každému jasné. Ale aj príliš hlasná hudba alebo hovor so spolujazdcami môžu spôsobiť znížené vnímanie. Ak dôjde za týchto podmienok k neočakávanej dopravnej situácii alebo k defektu pneumatiky, strácate drahocenné sekundy svojej pozornosti.
6. Neprispôsobenie rychlosti svojím skusenostiam a stavu cesty
Husto prši a vy ako bežný vodič idete po diaľnici 10 ročnou fabiou 100 km rýchlosťou, väčšina automobilov Vás predbieha ( veľa z nich však ma moderné asistenčné systemy a špičkové pneumatiky ) tak pridate a idete 130kou, neuvedomujete si že riziko nehody je DVOJNÁSOBNÉ ako na suchej ceste a pri zasneženej ceste dokonca TROJNÁSOBNĚ. Ak veziete v aute aj svoju rodinu buďte ešte viac opatrní...
7. Výchova ostatných vodičov
Udržať si chladnú hlavu vo chvíli, keď vám niekto urobil „myšku“, nedal prednosť alebo na vás trúbil, je niekedy naozaj ťažké. Dostatočnú „imunitu“ proti takémuto jednaniu nemajú najmä začiatočníci. Tolerancia ale za volant patrí rovnako ako ohľaduplnosť a slušné chovanie. Niekto v rýchlom pruhu prekračuje rýchlosť? Je to jeho problém, určite nie váš. Vy za neho platiť pokutu alebo životom nebudete.
8. Pozor na zipsovanie
Tisíckrát omieľaná téma, a aj tak sa stále nájdu vodiči, ktorí sa nenaučili správne radiť do zúženého pruhu. Stačí jeden šofér, ktorý pravidlo zipsu poruší, a celá kolóna doplatí zdržaním na jeho chybu. Najčastejšími chybami sú vynucovanie prednosti, jazda, pri ktorej vozidlo nedôjde až na koniec zúženia, alebo púšťanie viacerých vozidiel za sebou do pokračujúceho pruhu. Omylom je aj spoliehať sa, že vás vodič do pruhu automaticky pustí – bohužiaľ nie každy to urobí.
9. Naučená trasa
Jazdíte každý deň do práce a z práce rovnakou cestou a nevnímate tak dopravné značky, ktoré sú vám notoricky známe? Chyba. Dopravné značenie sa môže kedykoľvek zmeniť, bez toho, aby to bolo zrejmé na prvý pohľad.
10. Zapnuté hmlové svetlá
Neskoro zapnuté hmlové svetlo ohrozuje ale aj zbytočne zapnuté hmlové svetlá, v noci, oslňujú ostatných vodičov a môžu zapríčiniť vážnu nehodu.
11. Vytáčanie studeného motora
Ak nastalo teplejšie obdobie, takže motor sa zohrieva rýchlo a olej nie je tak tuhý ako v zime. To ale neznamená, že ste za vodou. Motoru chvíľu trvá, kým dosiahne optimálnu prevádzkovú teplotu a olej sa dostane všade tam, kde má byť. Možno si myslíte, že táto téma je v lete bezpredmetná. Nemyslíme si to. Je potrebné dodržiavať určité návyky, aby ste sa nemuseli vždy na jeseň „preprogramovať“. Ak ste zvyknutí v zime jazdiť šetrne a nevytáčať studený motor, dodržiavajte to dôsledne aj v lete. Ani v teplom období nič nepokazíte, ak budete šetriť motor, kým nedosiahne prevádzkovú teplotu.
12.Ďalším neduhom je podtáčanie motora,
čiže jazda na príliš nízkych otáčkach veľmi namáha motor. Motoru bez ohľadu na typ však paliva neuškodí, ak mu občas šliapnete na krk. Práve naopak. Napríklad, pre regeneráciu katalyzátora, ktorá si vyžaduje určité otáčky. Pokiaľ mu ich nedoprajete, zmaríte niekoľko regeneračných cyklov, v dôsledku čoho budete musieť meniť katalyzátor oveľa skôr.
13. Neskoré zapínanie smeroviek a držanie volantu
veľmi nebezpečný zvyk je zapnutie smerovky naraz z otačaním volantu alebo dokonca vynechanie ak je potrebné pred zmenou smeru jazdy, aj na hlavnej ceste...
S väčšou istotou pri šoférovaní auta prichádzajú aj zlé návyky a tým najčastejším je „frajerské“ držanie volantu jednou rukou. Jediná správna poloha, pri ktorej môžete zavčasu a pohodlne reagovať, je mať obidve ruky na volante v polohe „trištvrte na tri“. Vďaka tomuto uchopeniu máte aj dobrý prístup k smerovke a ideálnu východiskovú pozíciu na manévrovanie v nečakaných situáciách.Ďalším zlozvykom je tzv. rúčkovanie, čiže otáčanie volantu trhavým pohybom obidvoch rúk. Keď bude treba prudko zatočiť, môže sa vám tento zlozvyk veľmi vypomstiť.
14. Nedostatočné očistenie automobilu od snehu a námrazy v zime
Tiež neskontrolovanie ostrekovacej kvapaliny a stavu stieračov, či zimnej vybavy...
15. Nevhodné ťažké jedlo pred alebo počas dlhej jazdy...
Vďaka tomuto si spomalite reakcie a dokonca hrozi mikrospanok a havaria
PREČITAJ SI VIAC TU :
https://emefka.sk/skuseni-soferi-sa-podelili-o-nepisane-pravidla-na-cestach-ktore-treba-naucit-aj-novacikov/